نکات معماری داخلی و اجرای آن در مشهد

نکات معماری داخلی و اجرای آن در مشهد

گروه معماری و دکوراسیون داخلی کارمانی در مشهد در دپارتمان تخصصی معماری داخلی ، لازم دانسته است تا نکاتی مهم که تلاش هر طراح برای آن طرح ارائه شده می باشد را ارائه دهد.{ نکات معماری داخلی و اجرای آن در مشهد }

این نکات مسائل عمومی است که آرشیتکت و طراح جزو ملزمات اولیه ایی است که آن را باید رعایت کند.

     در معماری داخی تلاش در :

1- رفع نیازات انسان بسته به سلایق آنهاست.

 2-ایجاد فضاهایی دلخواه برای کارفرما ممکن است در جهت اکونومی پیش بردن پروژه باشد یا بالا رفتن هزینه برای کارفرما حایز اهمیت نباشد.

-ورود به بحث معماری:

1- آشپزخانه :

آرشیتکت بابد به ایجاد فضاهایی برای تامین نیازهای پخت وپز و براساس ایجاد رنگها و متریالهایی مطلوب برای آشپزخانه فکر کند.

امروزه به دلیل همسان بودن زن و مرد در جوامع و بیرون از خانه بودن خانمها از خانه و ایجاد آشپزخانه ها و رستورانها در سطح شهرها ممکن است زیاد انجام پخت و پز در خانه انجام نشود بنابراین ممکن است فضای کمی به آشپزخانه اختصاص داده شود.

اما در بعضی اوقات آرشیتکت بر اساس لکه گذاری آشپزخانه در بهترین نقطه پلان و براساس بالابودن متراژ پلان آشپزخانه بزرگ طراحی میکند که میتواند مانور بیشتری روی رنگها و تریالها و چیدمان آشپزخانه بدهد.

آشپزخانه ها نیازمند ایجاد سقف بلند هستند چون ممکن است مورد اسفاده بیشتری قرار بگیرد نسبت به دیگر فضاهای خانه.در بعضی آشپزخنه ها ممکن است فضایی برای صبحانه خوری یا نهار خوری براساس قرارگیری این فضا با مجاورت با بهترین نور طبیعی و ارتباط مستقیم با فضای بیرون و دید خوبی به بیرون( حیاط.باغ.یا دید به طبیعت)داشته  باشد.

در بعضی ویلاها که بخش پخت و پز و خانه داری آن به خدمه ها مسیولیت داده میشود و افراد منزل و بیشتر مهمانها زیاد در ارتباط با آشپزخانه نیستند و آشپزخانه فضایی بزرگ با میزکارهای بزرگ و تقسیم فضاهایی برای ورود مواد غذایی شستشو و نگهداری و منجمد کردن آنهاست یا حتی نشیمنی برای استراحت خدمه , اما این امکان در آپارتمانهای کوچک وجود ندارد.

متریالها ورنگهای مورد استفاده درآشپزخانه بسته به اقلیم.ارتباط با فضای بیرون.ابعاد پنجره یا داشتن تراس در این فضا متفاوت است.در آشپزخانه های کوچک استفاده از رنگهای گرم کمتر مورد استفاده است اما در آپارتمان ها و ویلاهای بزرگ که ممکن است فضای بزرگی به آشپزخانه اختصاص داده شود طراحی بر اساس سقف ها بلند  و استفاده ازرنگهای گرم مطلوب است. مثل قهوه ای. .اخرایی و…

2- اتاق خوابها :

که فضایی کاملا خصوصی هستند . تعبیه ی حمام و سرویس درآن حایز اهمیت است.اما در بعضی اتاق خوابها میتوان بخشی از فضا را نیمه خصوصی در نظر گرفت و فضایی برای نشیمن و دیدن فیلم طراحی کرد. ایجاد تراس که مشرف به بهترین دید است. اهمیت دارد. متریالهاو رنگها باید ایجاد حس آرامش بخش را بدهند.ترکیب رنگهای گرم و خنثی یا ترکیب رنهای گرم و سرد مورد استفاده قرارمیگیرد.رنگهایی مثل آبی در عین سرد بودنشان آرامش بخش خواهند بود. اما رنگهای خنثی به تنهایی حس خسته کنندگی را ایجاد میکند. استفاده از کلوزت روم برای انتخاب لباس در اتاقهای بزرگ میتواند حایز اهمیت باشد. مبلمان اتاق خواب بهتر است طراحی شده باشد و رنگ آن با کف پوش و دیوارها همخوانی داشته باشد.

3- نشیمن خصوصی:

در این فضا چون محلی برای گردهمایی خانواده هست میتوان گفت فضایی نیمه عمومیست و استفاده از رنگهای گرم و جلوگیری از تابش نور طبیعی به این فضا و کوتاه بودنت سقف باید مورد بررسی قرارگیرد تا حس خوبی را برای افراد ایجاد کند.

4-پذیرایی:

تفکیک این فضا با نشیمن با استفاده از پارتیشن یا پله یا ایجاد شکستی در پلان و استفاده از رنگهای خنثی با رنگهای گرم و و ایجاد سقف بلند در صورت بزرگ بودن پذیرایی ایجاد فضایی با شکوه را برای مهمان ایجاد میکند چرا که این فضا کاملا عمومیست. نورپردازی این فضا و نوع متریال کف و رنگ آن و طراحی دیوارها با ایجاد نقش ها یا  انتخاب کاغذدیواری میتواند حس شعف را در مهمان برای گذراندن زمان خاطره انگیز به او بدهد. در ارتباط بودن فضای غذاخوری با پذیرایی مهم است اما در بعضی موارد ممکن است میز ناهارخوری در خود پذیرایی باشد و فضای برای خورن غذا بصورت جدا نباشد.

5-سرویس ها و فضاهای خیس:

باید بسته به تعداد نفرات و اتاق خوابها و ضرورت یک سرویس برای استفاده مهمان مورد بررسی قرار بگیرد.استفاده از رنگهای تیره و خنثی برای کمتر دیده شدن آلودگی و لکه ها مهم است و استفاده از وان و طراحی حمام اصلی در خانه های با متراژ بالا حایز اهمیت است

6-لاندری و محل شسته شوی لباسها:

تفکیک این فضا از آشپزخانه ممکن است.

7-فضاهایی مانند کتابخانه و اتاق موسیقی یا مکانی برای ورزش کردن:

این فضاها نوعی فضاهای خدماتی و دنج برای گذران زمان و کمک کردن به روح و جسم انسان باید فضایی با نور طبیعی و سقفهایی بلند و استفاده از رنگهای گرم می تواند به ارتقا دادن روحیه انسان و بهتر زیستن او کمک کند. و میتواند کاملا جدا از نشیمن و فضای عمومی باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =