طراحی ویلا مشهد

طراحی ویلا مشهد

کارشناسان آژانس دیجیتال مارکتینگ اتود در قدم اول برای طراحی سایت مشهد به تحقیق و بررسی پیرامون نیازهای شما و بررسی رقبا می پردازد. بررسی نیاز‌های کسب و کار مورد نظر، در کنار بررسی رقبا ترکیبی از بهترین امکانات مورد نیاز وبسایت شما را فراهم ‌می‌کند که به واسطه آن ‌می‌توانید پیشگام میدان رقابت شوید.

در طراحی ویلا مشهد نکات مهمی برای توجه وجود دارد. انتخاب سبک ویلا، ویژگی معماری آن، انتخاب مصالح مناسب و همچنین توجه به اقلیم مشهد در کنار اصول مهندسی و ضوابط خاصِ طراحی ویلا مشهد، از جمله نکات مهم در این پروژه است. در ادامه به تفصیل هر کدام از نکات ذکر شده را با هم بررسی می‌کنیم. باید توجه داشت که برای دستیابی به یک ویلای منحصر به فرد، لوکس و رویایی، انسجام طرح ضروری است. انسجام طرح نیز با مشورت و همراهی یک گروه مجرب، حرفه‌ای و متخصص معماری انجام پذیر است.

تغییر کاربری باغات از جمله دغدغه‌های مدیریت شهری بوده که موجب کاهش فضای سبز و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی شهروندی و کاهش امنیت شهری در مقابل تهدیدات می‌شود. در این خصوص طرح باغ-ویلا با هدف جلوگیری از تخریب اراضی باغی است. طرح باغ-ویلا در سال‌های اخیر به عنوان طرحی با هدف جلوگیری از تخریب این گونه اراضی در طرح جامع برخی شهرها از جمله مشهد است. به موجب این طرح، به مالکین باغ‌ها و اراضی سبز پیرامون شهرها اجازه داده می‌شود تا با توجه به اهداف طرح، بخشی از زمین خود را بر اساس ضوابط تعیین شده به ساخت مسکن اختصاص دهند.

هنر باغ سازی یکی از کهن‌ترین هنرهای ایرانیان است که دارای سنت‌های ارزشمند و قدرتی معنوی است، عناصر آب و گیاه با سه جنبۀ مفهومی که در آن کارکردی و زیباشناختی حضور می‌یابند. علاوه بر این هر عنصری که در باغ ایرانی، اعم از آب و درختان و گل‌ها، قرار می‌گرفت کارکردی ویژه داشت و برای هدفی مشخص تعبیه می‌شد و همچنین سعی می‌شد تا طراحی به گونه‌ای صورت گیرد که اجزا تا حد امکان زیبا بوده و اجزای باغ به گونه‌ای تغییر می‌یافت که رعایت زیباشناسی آن‌ها در نظر گرفته شود.

سبک ویلا

طراحی ویلا مشهد امروزه با سبک‌های مختلفی انجام می‌شود. سبک‌های کلاسیک، مدرن و ایرانی هرکدام بنا به سلیقۀ مخاطب و کافرما و مشورت با گروه طراحی و معماری می‌توانند انتخاب شوند. قطعا انتخاب سبک ویلا در تمامی پارامترهای دیگر آن بسیار سرنوشت ساز و تاثیرگذار می‌باشد. انتخاب سبک ویلا، عناصر و مبلمان آن در مرحلۀ ابتدایی توسط کارفرما و با توجه به سلیقۀ او و همچنین سبک و سیاق مورد علاقۀ وی انتخاب و مطرح می‌گردد و در صورت ادامۀ کار بر همین اساس پس از مشاوره با تیم طراحی و اجرا تا انتهای پروژه روی سایر پارامترها از جمله فضاهای داخلی، نما و فضای سبز (Landscape) به همان نسبت تاثیرگذار بوده و جهت کار را مشخص می‌نماید.

در طراحی منظر محوطه تلاش شده است امکان استفاده از فضای سبز و دیگر کاربری‌ها، در تمام فصول سال و ساعات شبانه‌روز، به وسیله طراحی نورپردازی و همچنین طراحی و اضافه‌کردن المان‌های مختلف، مانند آلاچیق، شومینه و …، فراهم شود. این المان‌ها در خارج از ویلا، علاوه بر کاربردی‌بودن‌شان، به ایجاد تنوع فضایی و افزایش زیبایی و خوشایندشدن محیط کمک می‌کنند. برای مثال، طراحی آلاچیق‌های معلق با کیفیت فضایی متنوع، طراحی آلاچیق مسقف با صندلی‌های متحرک و حفاظت درختان به وسیله توری مشبک، از جمله این اقدامات است.

سبک روستیک در فضاهای داخلی ویلایی کاربرد دارد و کوشش آن در به درونِ خانه کشیدن طبیعت خالص است. البته ساختار خام و نپخته‌ای دارد و دارای اجزائی ناصاف و کمی زمخت است. مبلمان و وسایل روشنایی گاها از کنده درخت، تنه و شاخۀ درختان و الیاف و کنف ساخته می‌شوند. این سبک در خانه‌های ویلای و کوهستانی و روستایی یافت می‌شود و در طراحی ویلا مشهد یکی از سبک‌های پیشنهادی برای طراحی دکوراسیون داخلی است و اگر با سلیقۀ کارفرما همخوانی داشته باشد، دکوراسیون ویلای او را منحصر به فرد می‌کند.

سبک روستیک در طراحی ویلا در مشهد

ویژگی معماری ویلا

همان طور که بیان شد یک سایت هنگامی می‌تواند اعتبار داشته باشد و به فعالیت خود ادامه دهد که امنیت آن تأمین شود. بسیاری از سایت‌ها به دلیل رعایت نکردن نکات امنیت در طراحی سایت یا حتی پس از آن مورد حمله سایبری قرار می‌گیرند. نفوذ به وب سایت‌ها خسارت‌های جبران ناپذیری را برای مدیران وب سایت‌ها به بار می‌آورد. حفظ امنیت سایت به عوامل و فاکتورهای زیادی وابسته است. به طور کلی هیچ سایتی در جهان وجود ندارد که امنیت 100 درصد داشته باشد. مراقب باشید که سایت خود را دست هر کسی نسپارید.

امروزه در طراحی ویلا مشهد دیگر به نظرات سنتی و قدیمی اکتفا نمی‌کنیم. بلکه بر مبنای معماری روز دنیا، نوع نیازهای مخاطب امروزی، اقلیم، سلیقۀ کارفرما و با توجه به محدودیت‌های منطقه و ضوابط ساخت، متراژ زمین و بسیاری دیگر از پارامترها، برای هر بنا با توجه به بایدها و نبایدهای مرتبط با آن، ویژگی منحصر به فردی برای طرح معماری آن ویلا تعریف می‌کنیم. این امر رابطۀ مستقیمی با تجربه و تخصص یک گروه معماری و مهندسی دارد تا خارج از تعاریف کلیشه‌ای و با توجه به شرایط موجود دست به طراحی و انتخاب بهترین‌ها بزند.

ویژگیهای طراحی ویلا

در طراحی ویلا مشهد، طراحی منظر بسیار مهم است. امکان استفاده از فضای سبز و دیگر کاربری‌ها، در تمام فصول سال و ساعات شبانه‌روز، به وسیلۀ طراحی نورپردازی و همچنین طراحی و اضافه‌کردن المان‌های مختلف، مانند آلاچیق، شومینه و …، فراهم شود. این المان‌ها در خارج از ویلا، علاوه بر کاربردی‌ بودن‌شان، به ایجاد تنوع فضایی و افزایش زیبایی و خوشایندشدن محیط کمک می‌کنند. برای مثال، طراحی آلاچیق‌های معلق با کیفیت فضایی متنوع، طراحی آلاچیق مسقف با صندلی‌های متحرک و حفاظت درختان به وسیله توری مشبک، از جمله این اقدامات است.

سازمان فضایی ویلا

در طراحی ویلا مشهد با یکپارچه ‌سازی فضاهای ویلا و برقراری ارتباط مستقیم بین آنها، این امکان به وجود می‌آید که توسعه و کیفیت فضایی از همکف تا طبقۀ بالا ادامه یابد. طبقۀ بالا به عنوان فضای استراحت، خواب، معاشرت، مطالعه و .. مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبقه بالای ویلا به نسبت طبقه پایین، فضای صمیمی‌تری دارد و به همین منظور، محیطی دنج و شخصی را به وجود آورده است. معمولا تراس‌ها یا بالکن‌های دنج و کوچک که در طبقات بالا قرار می‌گیرند علاوه بر آن که چشم انداز بهتری به باغ دارند، در نمای ویلا نیز تاثیر مثبتی می‌گذارند.

در طراحی ویلا مشهد، طراحی فرم پنجره اهمیت خاصی دارد. پنجره‌های ویلا باید به نحوی طراحی شوند که بتوانند ارتباط مناسبی بین فضای سبز موجود در محوطه ساختمان و فضای داخلی به وجود بیاورند، به نحوی که بازشوهای موجود در جداره‌های نما، این امکان را می‌دهند که فضای باز در بخش عمده‌ای از فضای بسته نفوذ کند و در فصل معتدل، تراس‌ها جزیی از فضای داخلی شوند. علاوه بر آن حضور متعادل نور خورشید در فضای داخلی ویلا، احساس آرامش بیشتری نسبت به یک فضای تاریک ایجاد می‌کند.

انتخاب مصالح

تا به حال توجه کرده‌اید به محض ورود به برخی از ویلاها، چه فضای سبز و چه فضای داخلی آن، احساس آرامش و همزمان شکوه و جلوه‌ای خاص به شما دست می‌دهد و غرق در بازیِ نورها، رنگ‌ها و فضاها می‌شوید؟ استفاده از مصالح مناسب و ترکیب درستِ آن‌ها در کنار هم چنین احساس خوبی را به شما انتقال می‌دهند. مصالح می‌توانند فضایی را به لوکس‌ترین حالت آن تبدیل کنند و به فضایی دیگر چنان آرامشی بخشند که تا به حال تجربه نکرده‌اید. این معجزه زمانی اتفاق می‌افتد که با شناخت درست و توجه به مسائل زیبایی‌شناختی و روانشناسی دست به انتخاب و استفاده بزنید.

البته در انتخاب مصالح یک نکتۀ کلیدی دیگر وجود دارد. شما تنها زمانی می‌توانید که از مصالح متعدد استفاده کنید که به ترکیب آن‌ها در کنار یکدیگر توجه کنید. یعنی همزمان که به مصالح نما فکر می‌کنید، نگاهی به مصالح مورد استفاده در فضای سبز نیز داشته باشید. دکوراسیون داخلی نیز باید هارمونی درستی با مصالح بیرونی داشته باشند. استفاده از متریال‌های فوق‌العاده زیبا و چشمگیر، بدون توجه به همنشینیِ آن‌ها با یکدیگر، نه تنها شکوه و جلوۀ مناسبی نخواهد داشت، بلکه احساس شلوغی یا ازدحام به نمای طراحی ویلا مشهد می‌بخشد؛ به طوری که چشم مخاطب را اذیت می‌کند. پس شناخت نحوۀ همنشینیِ مصالح بسیار مهم است.

انتخاب مصالح در طراحی فضای سبز

مصالح مناسب برای ویلاهای لوکس

طراحی سایت از جمله فعالیت‌هایی است که حتما باید توسط متخصصان و افراد حرفه‌ای انجام شود. قبل از اینکه برای سفارش طراحی سایت اقدام کنید ضروری است که اطلاعات دقیقی از دامنه سرور، زبان برنامه نویسی و فناوری به کار گرفته شده کسب کنید. هر بازاریاب باید وب سایتی را مورد استفاده قرار دهد که هیچ گونه عیب و نقصی نداشته باشد. چرا که طراحی سایت میزان کیفیت کسب و کارتان و نوع خدمات شما را به نمایش می‌گذارد. تعرفه طراحی سایت یکی از موضوعاتی است که برای افراد اهمیت بالایی دارد. همانطور که در بلا اشاره شد فاکتورهای مختلفی هستند که قیمت نهایی طراحی سایت را به شدت تاثیر قرار می‌دهند. برای اینکه به طور دقیق از تعرفه طراحی سایت مورد نظر خود مطلع شوید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با متخصصان و طراحان مشورت نمایید.

همواره وقتی اقدام به طراحی ویلا مشهد می‌کنیم ضمن حفظ اصول مهندسی و ضوابط، به دنبال تاثیرگذارترین حالت ممکن در یک ویلا هستیم. اما پس از یک طراحی حساب شده سوال این است چه مصالحی به غایت زیبا، تاثیرگذار و مناسب هستند؟ پاسخ این است: همۀ آن‌ها و هیچ کدامشان! زیرا با نگاهی به برترین و به روزترین ویلاهای به غایت زیبا به این نتیجه می‌رسیم که معجزۀ همگی آن‌ها انتخاب به جا و درست و ارتباط و تعامل مصالح و نحوۀ استفاده از آن بوده و هیچ متریالی نقش مطلقی در خلق ویلایی محسورکننده به تنهایی ایفا نمی‌کند.

توجه کنید در طراحی ویلا مشهد حتی یک نورپردازی مناسب بر سطحی کاهگلی و یا سیمانی می‌تواند جذاب باشد چه رسد به همان نورپردازی روی یک سطح و یا سنگ مرغوب. اما استفاده نابجا از همین سنگ مرغوب با بالاترین درجۀ کیفیت در محلی نابجا و نامناسب هیچ تاثیر بصری مناسبی نخواهد داشت. پس هر متریالی بنا به سبک و سیاق غالب بر یک ویلا با درجۀ مرغوبیت بالا و در تعامل با سایر مصالح می‌تواند تاثیرگذار باشد و از ایده و طراحی تا خلق و اجرای یک ویلای لاکچری کمک شایان توجهی به محصول نهایی کند.

انتخا مصالح مناسب در طراحی ویلا مشهد

آب و هوا (اقلیم)

با توجه به خصوصیات آب و هایی، طراحی ویلا مشهد ضوابط و مقررات مشخص دارد که آن را با ویلا در شهرهای دیگر متمایز می‌سازد. مثلا سقف‌های شیروانی با عایق بندی‌های بسیار قوی ویژۀ مناطق بارانی است اما در بسیاری از ویلاهای مشهد که هیچ ارتباطی با اقلیم یاد شده ندارند، به شکلی کلیشه‌ای تکرار شده است. دلیل آن است که اغلب این ویلاها توسط افراد غیرحرفه‌ای ساخته شده که تنها مرجع آن‌ها یک عکس از یک ویلای دیگر در منطقه‌ای متفاوت بوده است. یا استفاده از نماهای تمام شیشه‌ای با نهایت زیبایی اما بدون توجه به جهت تابش آفتاب یا وزش باد، آرامش و آسایش را از کاربر سلب خواهد کرد.

تاثیر نور طبیعی خورشید یکی از نکات مهم در طراحی ویلا مشهد می‌باشد. بافت‌ها و شکل‌ها در معماری داخلی و خارجی ویلا جهت تاثیرپذیری از قابلیت‌های نور طبیعی خورشید باید دقت فراوانی انتخاب و اجرا شوند. البته نکتۀ مهم آن است که در مورد حضور نور خورشید در فضای داخلی، توجه به چهار فصل است. همانقدر که حضور نور در داخل اتاق در فصل سرما دلپذیر است، در فصل گرما و تابستان، آزاردهنده و ناخوشایند خواهد بود. پس دقت در ابعاد و تناسبات نورگیرها بسیار مهم است.

نقش اقلیم در طراحی ویلا

همواره توجه داشته باشید که طراحی ویلا مشهد در نقاطی که کوهپایه‌ای است با مناطق هموار مشهد متفاوت است. این تفاوت علاوه بر آن که در فرم ویلا تاثیر دارد، در تصمیم گیری برای مصالح، سازه و نیروهای افقی همچون باد و زلزله بسیار تاثیرگذار است. توجه به شیب زمین، مسیر حرکت آب‌های روان، قرارگیری بر سر راه بادهای مطلوب و البته غیرمطلوب از نکاتی است که در طراحی ویلای مشهد با جغرافیای منحصر به فرد خود، باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

شیوه و مراحل طراحی ویلا مشهد

طراحی ویلا مشهد پس از یک طراحی حرفه‌ای و سنجیده که در غالب دو بعدی (Auto CAD) و سه بعدی (3D MAX) به کارفرما ارائه می‌گردد، انجام می‌شود. پس از اصلاحات مورد نیاز و تایید نهایی در یک دفترچۀ طرح جمع آوری می‌شود. جدول زمان بندی تدوین می‌گردد و هزینه‌های اجرایی برآورد می‌شود. سپس تیم اجرایی، با در دست داشتن دفترچۀ طرح و درنظر گرفتن مسائل فنی، آغاز به کار می‌کنند. گروه طراحی و کارفرما نیز در تمام مراحل اجرایی در کنار مجری هستند و روی کلیات و جزئیات نظارت کامل خواهند داشت.

گاهی پیش می‌آید که طراحی ویلا مشهد، اولین تجربۀ کارفرمای محترم نباشد. به عنوان مثال ممکن است در طراحی ویلاهای دیگر حضور داشته یا اینکه تصمیم دارد ویلای قدیمی خود را بازسازی کند. بسیار مهم است که در طراحی ویلای جدید تجربیات خود و رضایت یا عدم رضایت از کلیات یا جزئیات طرح‌های پیشین به گروه مشاور و معمار ارائه دهد. به این صورت طراح باتوجه به تجربه‌های مثبت و منفی کارفرمای خود دست به طراحی می‌زند و نکات منفی را حل کرده، نکات مثبت را افزایش می‌دهد.

شیوه و مراحل اجرای طراحی ویلا مشهد

در تمام این فرآیند حضور یک گروه طراحی و اجرایی مجرب و متخصص در کنار کارفرما، در موفقیت پروژه موثر است. ارائۀ بهترین ایده‌ها و طرح‌ها با در نظرگرفتن امکان اجرای تمام جزئیات، اشراف کامل به فرآیند طراحی و اجرا و پیش‌بینی تمامی مسائل، امکانات و محدودیت‌ها تنها از عهدۀ یک گروه معماری با تجربه برمی‌آید. شرکت معماری و طراحی دکوراسیون داخلی کارمانی با بیش از 25 سال تجربه در ارائۀ خدمات طراحی ویلا مشهد آماده ارائۀ خدمات طراحی و مشاوره به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان است.

مقالات مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + چهار =

به بالای صفحه بردن